Seboroická dermatitida je časté onemocnění. Výrazná je závislost na klimatických podmínkách (zhoršení v zimním období) a na psychických faktorech (zhoršení při stresu).
Projevuje se nejčastěji ve formě zarůžovělých oblastí na obličeji (nejčastěji vedle nosu, na čele uprostřed a nad obočím), ve vlasové pokožce, za ušima i v oblasti uší, na hrudníku vpředu nahoře, na zádech a na krku vzadu i na jiných místech. V postižených oblastech mohou být přítomné zánětlivé hnisavé pupínky podobné akné nebo se mohou vyskytovat zarůžovělá olupující se ložiska.
Častěji se vyskytuje u mužů. Nadměrná tvorba mazu (seborrhoea) ovlivňující vzhled šupinek. Je dána umístěním seboroické dermatitidy, které odpovídá oblastem hustě osídleným mazovými žlázami (vlasová pokožka, záhyby kolem nosu, tváří, obočí, vlasová linie). Typické je, že v postižených místech dochází k urychlení obnovy pokožky, což vede postupně ke vzniku šupin a lupů.
Rozlišují se dva základní typy: suchá (sicca) s tvorbou suchých šupinek a mastná (oleosa) s mastnými šupinami na zanícené kůži. Někdy vznikají i drobné pupínky a hnisavé pupínky splývající do oválných ložisek. Běžné lupy v oblasti vlasové pokožky se nazývají seborrhoea sicca. U žen mnohdy seborrhoickou dermatitidu vyvolávají kadeřnické procedury (barvení vlasů, trvalá) nebo kosmetické přípravky (tužidla, gely a laky na vlasy, některé šampony). Mnohdy projevy vymizí i bez léčby po vysazení tužidel a laků na vlasy nebo jejich změnou za jiný přípravek.
K faktorům, které jsou dávány do souvislosti, patří roční období (zhoršení v zimním období), hormonálně podmíněná zvýšená tvorba mazu, infekce kůže (kvasinky, plísně, bakterie). Onemocnění se také objevuje nebo zhoršuje při užívání některých léků (např. zklidňující léky), při nadměrném požívání alkoholu, dále při existenci patologických fokusů (nejčastěji ložisek infekce v krku a nosu). Odstranění fokusů je užitečné nejen pro kůži. Také je vhodné řešit poruchy a onemocnění trávicího ústrojí (zácpa, roupy apod.). Ke zhoršujícím faktorům patří stres, emoce a klimatické vlivy.
Doporučuje se vyloučení/omezení ostrých, kyselých a kořeněných jídel, alkoholu. Navíc je třeba individuálně vypozorovat a následně vyloučit/omezit potraviny, které stav zhoršují. Je vhodné vyvarovat se podráždění, které by mohlo vyvolat zánět nebo zhoršení: extrémní teploty (sauna), chlad a vlhko, agresivní a vysušující odličující a ošetřující přípravky, vyloučit rozškrabování kůže (podporuje rozvoj infekce).
Z potravinových doplňků je vhodné užívat zinek v tabletách.
• Poslední aktualizace dne: 22. 9. 2023 •