Zpět na úvod

Prevence

Sluneční poradna

Slunce svými blahodárnými účinky zajišťuje život, udržuje dobrou náladu, podílí se na tvorbě vitamínu D a řadě dalších významných pochodů organismu,  na druhé straně sluneční záření vyvolává nebo zhoršuje celou řadu kožních onemocnění, urychluje stárnutí kůže a má prokazatelný vliv na vznik kožních nádorů. 

Jak poradit pacientovi, který má problémy na kůži v souvislosti se slunečním     zářením? Které ochranné sluneční přípravky mu doporučit a jak je používat?  Je možné zabránit vyrážce ze slunce, oparu na rtu nebo na jiném místě v souvislosti s vystavením kůže slunci o dovolené v našich podmínkách nebo u moře a na horách? Jak účinně bránit stárnutí kůže vlivem slunečního záření?

Sluneční záření dopadající na pokožku se skládá z ultrafialového záření (UVA,UVB), viditelného světla a infračerveného záření (IR). UVA záření proniká do hlubších vrstev kůže. Je zodpovědné za stárnutí kůže a také se výrazně podílí na vzniku fototoxických a fotoalergických onemocnění.

UVB záření je biologicky nejúčinnější a je hlavní příčinou popálení sluncem. (Pigmentace pokožky je vyvolána zářením UVA a UVB). Záření IR proniká do hlubších vrstev kůže a způsobuje její přehřívání.

Intenzitu slunečního záření výrazně ovlivňuje nejen roční období, denní hodina, ale také zeměpisná šířka a nadmořská výška. Čím jižnějši, blíže k rovníku, tím je intenzita UV záření vyšší. Pokud se jedná o záření UVB, zvyšuje se jeho intenzita přibližně pětinásobně při změně stanoviště ze střední či severní Evropy do tropů (Berger, 1982, Diffey, 1984).  Pokud bychom chtěli posoudit intenzitu slunečního záření dle nadmořské vyšky, sitace je taková, že energie UVB vzrůstá každých 300 m o 4%. Proto v nadmořské výšce 3000 m je větší o 40 % nežli na úrovni moře. Tyto informace jsou významné pro uvědomění si zvýšeného rizika popálení sluncem, ale také aktivace oparu na rtu či jiného onemocnění. Toto riziko je možno snížit nebo vyloučit adekvátní sluneční ochranou.

Dle vzhledu kůže a reakci po vystavení slunci (zarudnutí, pigmentace) je možno určit  fototyp.

Fototyp 1- vždy se popálí, nikdy nepigmentuje (velmi světlá  kůže, rezavé  nebo blond vlasy, výskyt pih), fototyp 2 -  vždy se popálí, ale občas lehce pigmentuje (světlá  kůže, světlé vlasy), fototyp 3 -  občas se  popálí a vždy pigmentuje (světlá  až tmavší kůže, tmavě plavé až kaštanové vlasy), fototyp 4 - téměř nikdy se nepopálí a vždy pigmentuje (tmavší kůže, tmavé vlasy).

Čím je kůže světlejší, tím více je třeba ji chránit. Kůže s fototypem 1, která nikdy nepigmentuje, se musí chránit vždy (oděvem nebo ochrannými slunečními přípravky).

Ochranné sluneční přípravky se dle ochranného slunečního faktoru (SPF) rozdělují do skupin. Nejvyšší ochranu zajišťují přípravky s SPF 50. Tyto jsou důležité zejména pro pacienty, kterým se tvoří ze slunce vyrážky, dále pro prevenci oparu, v případě pigmentových skvrn a vitiliga, dále na čerstvé jizvy a u fototypu 1 v případě delšího pobytu na slunci.

Maximální sluneční ochrana se doporučuje při prodlouženém pobytu na slunci (například v době dovolené při poznávacích zájezdech) nebo při pobytu v podmínkách intenzivního slunečního záření (na horách, u moře).

Rovněž se doporučuje pro oblasti kůže nejvíce vystavené slunečnímu záření (ramena, výstřih, hřbety rukou, nos, rty, tváře, ušní boltce apod.) a k prevenci vysušení a stárnutí kůže, ke kterému dochází vlivem slunečního záření.

Některé přípravky obsahují pouze minerální clonu. Minerální clona sluneční záření odráží, pohlcuje a lomí.  Na počátku sluneční sezóny není ještě kůže pigmentovaná ani zesílená (toto jsou přirozené způsoby, jak se kůže chrání před UV zářením), proto je přípravek s ochranným slunečním faktorem velmi žádanou a potřebnou ochranou a používá se také k prevenci vysušení a stárnutí kůže, ke kterému dochází vlivem slunečního záření.

Poradenství v oblasti ochrany před slunečním zářením

závisí na typu onemocnění a fototypu kůže, v některých případech jsou opatření velmi přísná:

  • Z celkové denní dávky UV energie spadá až 50% výdeje na období mezi 11. a 13. hodinou. V tuto dobu je vhodné omezit  pobyt venku.
  • Oblaka propouštějí UV záření, proto také pokud je zamračeno,  je rovněž nutno se před sluncem chránit.
  •  I velmi krátký pobyt na slunci bez patřičné ochrany (procházka, nákup, věšení prádla) může vyvolat nebo zhoršit kožní onemocnění (sluneční alergie, pigmentace…).
  • Pro ochranu před sluncem je třeba používat klobouky, kšiltovky, čepice, brýle, oděv s dlouhými rukávy, dlouhé sukně, kalhoty.
  • Oděvy tmavé barvy zajišťují vyšší ochranu proti UV a viditelnému světlu oproti světlým oděvům.   Důležitý je také typ materiálu a hustota tkaniny. Ochrana bavlněným tričkem přestavuje SPF kolem 15-20   (dle hustoty vláken, seprání a barvy). Mokré oblečení chrání před UV zářením méně než suché oblečení.
  • Aplikaci ochranného prostředku s UV faktorem, i když je odolný proti vodě, je nutné po 2-3 hodinách nebo při mechanickém setření opakovat. Významná je také informace, zejm.u  slunečních alergií, že by se měl ochranný sluneční přípravek nanášet přibližně 10-20 minut před vystavením slunci.
  • Nejen pod přímým sluncem, ale i pod slunečníkem či v mírném stínu, dochází k vystavení kůže odraženým slunečním  paprskům. Odraz slunečního záření např.: písek 5-25%, trávník a tráva 0,5-4%, šedý asfalt nebo beton 3%, mořská voda v pohybu 20%, klidná voda  5%, obdělaná půda 4%, sníh 30-80 % dopadajícího slunečního    záření.
  • U moře a na horách je intenzita slunečního svitu vyšší.
  • Někteří pacienti jsou citliví také na záření procházející okny  (UVA záření prochází sklem) nebo které produkují některé zářiče (např. umělé osvětlení-zářivky apod.)
  • Účinnost slunečního záření je zesílena při kontaktu s některými rostlinami nebo jejich požitím, užíváním některých léků, používáním parfémů.

Postřehy k péči o kůži v únoru a březnu

Mráz, vítr, vlhký studený vzduch, prudké změny teplot, ostré slunce - to vše působí na kůži v tomto období negativně.  Proto je při pobytu venku ochrana oblastí kůže nekrytých oděvem důležitá.

Přípravek TOLERIANE

TOLERIANE make-up je k dispozici v několika odstínech, ale dle zkušeností je u většiny pacientů nejvýhodnější odstín light beige - číslo 11.

Pro ochranu rtů se používá jelení lůj, balzám na rty v tubičce nebo tyčinka na rty (některé přípravky obsahují také UV filtr).  Pro ochranu obličeje u žen má řadu výhod make-up.  Make-up má totiž nejen estetický význam, ale  působí jako ochranný sluneční přípravek, protože obsahuje částice, od kterých se sluneční záření odráží. Většinou má ochranný faktor SPF 15-25.

Kůže je po dlouhých zimních měsících na slunce zvýšeně citlivá a spálení může vzniknout velmi snadno.

Je potřeba používat sluneční ochranu při delším pobytu venku také na konci března (práce na zahrádce, sport či delší vycházka).

Nejlevnější sluneční ochranu kůže představuje ochrana oděvem a pokrývkou hlavy. Tmavé oblečení chrání více než světlé. Důležitá je také ochrana očí brýlemi s ochranným slunečním faktorem.

Doporučuji kupovat přípravky pro sluneční ochranu v lékárnách (je potřeba vybrat kvalitní produkt, který prošel klinickými zkouškami a dokáže garantovat požadovaný stupeň ochrany před UVA i UVB zářením).

Ochranný sluneční faktor je potřeba zvolit dle fototypu kůže, ročního období, denní hodiny a délky pobytu na slunci. Na začátku, dokud kůže není zvyklá na slunce, se doporučuje používat přípravek s vyšším ochranným faktorem, později je možno ochranný faktor snížit.

U některých diagnóz (např. melasma, vitiligo…) jsou požadavky na sluneční ochranu velmi přísné po celý rok (SPF 50).

Plakát prevence rakoviny

Prevence rakoviny kůže

Doporučuji si přečíst návod u konkrétního ochranného slunečního přípravku a nanášet na kůži v dostatečném množství, dále dle návodu vrstvu znovu obnovit po určité době. Ochranný přípravek je potřeba nanášet na kůži přibližně 20 minut před plánovaným pobytem na slunci.

Na počátku sluneční sezóny se nepochybně vyplatí zakoupit přípravky s obsahem 200 ml i více. Ekonomicky výhodná jsou rodinná balení 500 ml apod. Pokud je nemá lékárna na skladě, je možno je objednat.

Dále se zajímejte o konzistenci přípravku (mastnější nebo méně mastné, bezbarvé nebo tónované). Nedoporučují se oleje!

Největší význam má ochrana oblastí kůže, které se chovají jako „sluneční terasy„ (rty, nos, uši nebo prořídlá vlasová pokožka na hlavě).

Pro oblast vlasové pokožky při prořídnutí kštice je možno používat i sprej, ale nejlevnější sluneční ochranu představuje pokrývka hlavy.

Kůže na obličeji, trupu a končetinách bývá v tomto období sušší. Večer se doporučují krémy mastnější konzistence.

Cestování v únoru a v březnu do jižně položených zemí nebo na hory již obnáší větší nároky na sluneční ochranu - tedy používání ochranných přípravků ze skupiny maximální sluneční ochrany, nejlépe SPF 50 (ochranný sluneční faktor 50).

• Poslední aktualizace dne: 14. 5. 2018 •

©Ing. Petr Kunčar 2015-2018