Slunce svými blahodárnými účinky zajišťuje život, udržuje dobrou náladu, podílí se na tvorbě vitamínu D a řadě dalších významných pochodů organismu, na druhé straně sluneční záření vyvolává nebo zhoršuje celou řadu kožních onemocnění, urychluje stárnutí kůže a má prokazatelný vliv na vznik některých kožních nádorů. V kůži je "počítadlo", které zaznamená nejen celoživotní sluneční expozici, ale také každé nerozvážné popálení kůže.
Jaký ochranný sluneční přípravek koupit a jak jej používat? Je možné zabránit vyrážce ze slunce ? Jak účinně bránit stárnutí kůže vlivem slunečního záření? Tato problematika je blíže zmiňována v dolní části textu. V úvodu několik obecnějších informací.
Sluneční záření dopadající na pokožku se skládá z ultrafialového záření (UVA, UVB), viditelného světla a infračerveného záření (IR). UVA záření proniká do hlubších vrstev kůže. Je zodpovědné za stárnutí kůže a také se výrazně podílí na vzniku fototoxických a fotoalergických onemocnění.
UVB záření je biologicky nejúčinnější a je hlavní příčinou popálení sluncem. (Pigmentace pokožky je vyvolána zářením UVA a UVB). Záření IR proniká do hlubších vrstev kůže a způsobuje její přehřívání.
Intenzitu slunečního záření výrazně ovlivňuje nejen roční období, denní hodina, ale také zeměpisná šířka a nadmořská výška. Čím jižněji, blíže k rovníku, tím je intenzita UV záření vyšší. Pokud bychom chtěli posoudit intenzitu slunečního záření dle nadmořské výšky, situace je taková, že energie UVB vzrůstá každých 300 m o 4 %. Proto v nadmořské výšce 3000 m je větší o 40 % nežli na úrovni moře. Tyto informace jsou významné pro uvědomění si zvýšeného rizika popálení sluncem, ale také aktivace oparu na rtu či jiného onemocnění. Toto riziko je možno výrazně snížit adekvátní sluneční ochranou (SPF 50+).
Dle vzhledu kůže a reakci po vystavení slunci (zarudnutí, pigmentace) je možno určit fototyp.
Fototyp 1- vždy se popálí, nikdy nepigmentuje (velmi světlá kůže, rezavé nebo blond vlasy, výskyt pih), fototyp 2 - vždy se popálí, ale občas lehce pigmentuje (světlá kůže, světlé vlasy), fototyp 3 - občas se popálí a vždy pigmentuje (světlá až tmavší kůže, plavé až kaštanové vlasy), fototyp 4 - téměř nikdy se nepopálí a vždy pigmentuje (tmavší kůže, tmavé vlasy).
Čím je kůže světlejší, tím více je třeba ji chránit. Kůže s fototypem 1, která nikdy nepigmentuje, se musí chránit vždy (oděvem a ochrannými slunečními přípravky).
I když kůže velmi dobře pigmentuje a pravděpodobnost spálení je jen malá, neznamená to, že UV záření kůži nepoškozuje. Jednak vzniká fotoaging, kdy vlivem slunečního záření kůže rychleji stárne a ztrácí svoji pružnost a mění se další vlastnosti (nerovnoměrná pigmentace, zhrubění kůže, vrásky a suchost). Dále zvýšená sluneční expozice přispívá k tvorbě některých nádorů.
Ochranné sluneční přípravky se dle ochranného slunečního faktoru (SPF) rozdělují do skupin. Nejvyšší ochranu zajišťují přípravky s SPF 50+. Tyto jsou důležité zejména pro pacienty, kterým se tvoří vyrážky ze slunce, dále pro prevenci oparu, v případě pigmentových skvrn a vitiliga, dále na čerstvé jizvy a u fototypu 1 a v případě delšího pobytu na slunci.
Maximální sluneční ochrana 50+ se doporučuje při prodlouženém pobytu na slunci (například v době dovolené při poznávacích zájezdech) nebo při pobytu v podmínkách intenzivního slunečního záření (na horách, u moře). Rovněž se doporučuje pro oblasti kůže nejvíce vystavené slunečnímu záření (ramena, výstřih, hřbety rukou, nos, rty, tváře, ušní boltce apod.) a k prevenci vysušení a stárnutí kůže, ke kterému dochází vlivem slunečního záření.
Některé ochranné sluneční přípravky (např. s faktorem 20) obsahují pouze minerální clonu bez chemických filtrů. Tyto přípravky se doporučují pro miminka. Minerální clona sluneční záření odráží, pohlcuje a lomí. Na počátku sluneční sezóny není ještě kůže pigmentovaná ani zesílená (toto jsou přirozené způsoby, jak se kůže chrání před UV zářením), proto je přípravek s ochranným slunečním faktorem velmi žádanou a potřebnou ochranou a používá se také k prevenci vysušení a stárnutí kůže, ke kterému dochází vlivem slunečního záření.
závisí na typu onemocnění a fototypu kůže a dalších okolnostech, v některých případech jsou opatření velmi přísná:
Nejlevnější sluneční ochranu kůže představuje ochrana vhodným oděvem a pokrývkou hlavy. Tmavé oblečení chrání více než světlé. Důležitá je také ochrana očí brýlemi s ochranným slunečním faktorem.
Doporučuji kupovat přípravky pro sluneční ochranu v lékárnách (je potřeba vybrat kvalitní produkt, který prošel klinickými zkouškami a dokáže garantovat požadovaný stupeň ochrany před UVA i UVB zářením). Na přípravcích by také měla být uvedena odolnost vodě.
Ochranný sluneční faktor je potřeba zvolit dle fototypu kůže, ročního období, denní hodiny a délky pobytu na slunci. Na začátku, dokud kůže není zvyklá na slunce, se doporučuje používat přípravek s vyšším ochranným faktorem, později je možno ochranný faktor snížit.
U některých diagnóz (např. melasma, vitiligo…) jsou požadavky na sluneční ochranu velmi přísné po celý rok (SPF 50+).
Doporučuji si přečíst návod u konkrétního ochranného slunečního přípravku a nanášet na kůži v dostatečném množství, dále dle návodu vrstvu znovu obnovit po určité době. Ochranný přípravek je potřeba nanášet na kůži přibližně 20 minut před plánovaným pobytem na slunci.
Na počátku i v průběhu sluneční sezóny se nepochybně vyplatí zakoupit přípravky s obsahem 200 ml i více. Pokud je nemá lékárna na skladě, je možno je objednat přes lékárnu nebo na Internetu.
Dále se zajímejte o konzistenci přípravku (mastnější nebo méně mastné, bezbarvé nebo tónované). Je možné, že jinou konzistenci zvolíte pro obličej a jinou pro trup a končetiny. Nedoporučují se oleje!
Největší význam má ochrana oblastí kůže, které se chovají jako "sluneční terasy" rty nos, uši nebo prořídlá vlasová pokožka na hlavě).
Pro ochranu rtů se používá například tyčinka na rty s UV filtrem.
TOLERIANE make-up je k dispozici v několika odstínech, oblíbený je odstín light beige - číslo 11. Vytváří sluneční ochranu SPF 25.
Je výborně tolerován u pacientů, kteří mají velmi citlivou kůži, ekzémy nebo růžovku. Mohou používat i pacienti s akné.
Výborně kryje, přitom působí přirozeně a sjednocuje odstíny pleti.
Pro ochranu obličeje u žen má řadu výhod make-up. Make-up má totiž nejen estetický význam, ale působí jako ochranný sluneční přípravek, protože obsahuje částice, od kterých se sluneční záření odráží. Většinou má ochranný faktor SPF 15-25.
Pro oblast vlasové pokožky při prořídnutí kštice je možno používat i sprej, ale nejlevnější sluneční ochranu představuje pokrývka hlavy.
Kůže na obličeji, trupu a končetinách bývá v létě sušší. Večer se doporučují krémy mastnější konzistence.
Cestování do jižně položených zemí nebo na hory již obnáší větší nároky na sluneční ochranu - tedy používání ochranných přípravků ze skupiny maximální sluneční ochrany, nejlépe SPF 50+ (ochranný sluneční faktor 50+).
Kůže je po dlouhých zimních měsících na slunce zvýšeně citlivá a popálení může vzniknout velmi snadno.
Mráz, vítr, vlhký studený vzduch, prudké změny teplot, ostré slunce - to vše působí na kůži v tomto období negativně. Proto je při pobytu venku ochrana oblastí kůže nekrytých oděvem důležitá.
Sluneční ochranu je vhodné používat při delším pobytu venku také od konce března (práce na zahrádce, sport či delší vycházka).
• Poslední aktualizace dne: 28. 5. 2023 •
• MUDr. Lenka Kunčarová •