Zpět na úvod

Postřehy

V každém ročním období se vyskytují některá kožní onemocnění častěji nebo se i některá kožní onemocnění vyskytují pouze v některém ročním období.

V období sluneční sezóny toto platí pro kožní problémy vlivem nadměrného působení slunečního záření (velmi často by se jim dalo předejít při dostatečné sluneční ochraně oděvem a přípravky s přiměřeným ochranným faktorem), dále pro akutní rychle se šířícími bakteriální infekce nebo pro mykotické infekce v oblastech zvýšeného pocení. Každoročně na konci prázdnin přicházejí děti i dospělí s novými virovými projevy (nejčastěji na nohou nebo v oblastech po holení ochlupení). Čím dříve jsou tyto problémy řešeny, tím kratší je celková doba léčby.

U většiny pacientů je dobrá spolupráce při léčbě, konstruktivní přístup a porozumění. Přes to, že zatím současná medicína nedokáže některé problémy úplně vyléčit, ale „pouze“ léčit, zlepší se tak kvalita života a řada problémů se zmírní (o 50% zlepšené akné se již dá zakrýt make-upem, nejlépe léčebným, s dobrým kosmetickým výsledkem, kůže se po léčbě ekzému zlepší tak, že už postižené oblasti nesvědí, snadno se ohýbají prsty na ruce a kůže je výrazně hladší nebo i projevy vymizí.

Někteří pacienti ale žádají léčbu, jejíž uskutečnění by znamenalo nominaci na Nobelovu cenu.

Mám akné a chci léčbu, ale ne hormonální antikoncepci, aby se mi akné už vůbec netvořilo!“

„Chci přírodní léčbu, jen přírodní látky a výtažky, po kterých to zmizí a nevrátí se.“

„Chci lék na lupénku, i drahý, po kterém mi lupénka úplně zmizí a nebude se tvořit!“

Mnozí tito pacienti již byli přitom řadu let léčeni na jiných ambulancích a možnosti léčby při konkrétní diagnóze již znají. Snažím se vysvětlit terapeutické postupy, hledáme různá řešení, ale zázraky dělat neumím ani to nikomu neslibuji.

Výzkum v oblasti léčby onemocnění jde stále dopředu, je pravděpodobné, že se některá onemocnění podaří v budoucnosti léčit ještě lépe, budou nové léky a možnosti a některá onemocnění se možná v budoucnu podaří i vyléčit.

Spousta zázračných metod a léků je uvedena na Internetu. Mnohdy jsou tam uveřejněny články o tom, jak něco někomu úžasně pomohlo, je to ale často skrytá lhavá reklama. Na jejím konci je pak upoutávka na lék k objednání po Internetu.

Mnohdy úspěch léčby záleží na tom, co je pacient nebo jeho rodič schopen pro léčbu udělat, mnohdy je to velmi snadné. Jsou diagnózy, kde stačí párkrát natřít večer lokální přípravek a problém vymizí. Pak jsou jiné diagnózy, kde je potřeba dodržovat dietní a hygienická opatření a  dávat léčbu velmi pravidelně a dlouhodobě. Velký význam má celkový zdravotní stav, věk pacienta a lokalizace.

Někdy se setkávám s tím, že pacienti s rozsáhlými bradavicemi aplikují domácí léčbu nepravidelně a pak se ptají, kdy už to bude vyléčené. Při tom je opravdu poznat, kdo dává léčbu pravidelně a kdo ne. Výhledově přidáme fotku bradavic, kde proběhlo pouze mražení tekutým dusíkem, a nebyla v mezidobí lokální léčba. Pro srovnání bude foto léčby bradavic tekutým dusíkem v kombinaci s lokální léčbou.

Někteří pacienti si stále rozškrabují kůži v oblasti vyrážek a nedá se jim pomoci tak, jak by se třeba i dalo, pokud by tam nebylo toto sebepoškozování. Toto se týká akné, ale také dalších nemocí. Bohužel v opakovaně rozškrabovaných oblastech vznikají často jizvy, mnohdy trvalého charakteru.

• Poslední aktualizace dne: 24. 11. 2023 •

MUDr. Lenka Kunčarová