Zpět na úvod

Postřehy

V každém ročním období se vyskytují některá kožní onemocnění častěji nebo se i některá kožní onemocnění vyskytují pouze v některém ročním období.

V období sluneční sezóny toto platí pro kožní problémy vlivem nadměrného působení slunečního záření (velmi často by se jim dalo předejít při dostatečné sluneční ochraně oděvem a přípravky s přiměřeným ochranným faktorem), dále pro akutní rychle se šířícími bakteriální infekce nebo pro mykotické infekce v oblastech zvýšeného pocení. Každoročně na konci prázdnin přicházejí děti i dospělí s novými virovými projevy (nejčastěji na nohou nebo v oblastech po holení ochlupení). Čím dříve jsou tyto problémy řešeny, tím kratší je celková doba léčby.

Od začátku roku 2015 došlo k ukončení registrace některých přípravků na akné a některé přípravky na akné přechodně v distribučních skladech nejsou. Tedy se u akné musí přecházet k přípravkům, které jsou pro pacienta o něco dražší z hlediska doplatku. Při propočtu na cenu na léčbu na měsíc se to například u obličeje zdražilo asi o 40 korun.

U většiny pacientů je dobrá spolupráce při léčbě, konstruktivní přístup a porozumění. Přes to, že zatím současná medicína nedokáže některé problémy úplně vyléčit, ale „pouze“ léčit, zlepší se tak kvalita života a řada problémů se zmírní (o 50% zlepšené akné se již dá zakrýt make-upem, nejlépe léčebným, s dobrým kosmetickým výsledkem, kůže se po léčbě ekzému zlepší tak, že už postižené oblasti nesvědí, snadno se ohýbají prsty na ruce a kůže je výrazně hladší nebo i projevy vymizí.

Někteří pacienti ale žádají léčbu, jejíž uskutečnění by znamenalo nominaci na Nobelovu cenu.

Mám akné a chci léčbu, ale ne hormonální antikoncepci, aby se mi akné už vůbec netvořilo!“

„Chci přírodní léčbu, jen přírodní látky a výtažky, po kterých to zmizí a nevrátí se.“

„Chci lék na lupénku, i drahý, po kterém mi lupénka úplně zmizí a nebude se tvořit!“

„Mám na noze 2 roky bradavice a chtěla bych to jednorázově vymrazit dusíkem. Nemám čas chodit na další mražení."

Mnozí tito pacienti již byli přitom řadu let léčeni na jiných ambulancích a možnosti léčby při konkrétní diagnóze již znají. Snažím se vysvětlit terapeutické postupy, hledáme různá řešení, ale zázraky dělat neumím ani to nikomu neslibuji.

Výzkum v oblasti léčby onemocnění jde stále dopředu, je pravděpodobné, že se některá onemocnění podaří v budoucnosti léčit ještě lépe, budou nové léky a možnosti a některá onemocnění se možná v budoucnu podaří i vyléčit.

Spousta zázračných metod a léků je uvedena na Internetu. Mnohdy jsou tam uveřejněny články o tom, jak něco někomu úžasně pomohlo, je to ale často skrytá lhavá reklama. Na jejím konci je pak upoutávka na lék k objednání po Internetu.

Mnohdy úspěch léčby záleží na tom, co je pacient nebo jeho rodič schopen pro léčbu udělat, mnohdy je to velmi snadné. Jsou diagnózy, kde stačí párkrát natřít večer lokální přípravek a problém vymizí. Pak jsou jiné diagnózy, kde je potřeba dodržovat dietní a hygienická opatření a  dávat léčbu velmi pravidelně a dlouhodobě. Velký význam má celkový zdravotní stav, věk pacienta a lokalizace.

Někdy se setkávám s tím, že pacienti s rozsáhlými bradavicemi aplikují domácí léčbu nepravidelně a pak se ptají, kdy už to bude vyléčené. Při tom je opravdu poznat, kdo dává léčbu pravidelně a kdo ne. Výhledově přidáme fotku bradavic, kde proběhlo pouze mražení tekutým dusíkem, a nebyla v mezidobí lokální léčba. Pro srovnání bude foto léčby bradavic tekutým dusíkem v kombinaci s lokální léčbou.

Někteří pacienti si stále rozškrabují kůži v oblasti vyrážek a nedá se jim pomoci tak, jak by se třeba i dalo, pokud by tam nebylo toto sebepoškozování. Toto se týká akné, ale také dalších nemocí. Bohužel v opakovaně rozškrabovaných oblastech vznikají často jizvy, mnohdy trvalého charakteru.

Na ambulanci v Bystřici pod Hostýnem je opakovaně situace, že si pacient nepřečte správně naši pracovní dobu a hned po příchodu do ambulance nám vytýká, že čeká již od 8 hodin a chová se velmi nepřátelsky. Začátek pracovní doby jsme za celých 11 let v Bystřici pod Hostýnem neměnili. Je to stále 8:45. Na cedulích je to přesně vyznačeno. Na dolních prosklených dveřích v budově mají pracovní dobu také další lékaři, kteří pracují ve stejném patře v jiné dny. Tím opakovaně vzniká situace, že si pacient přečte na cizí ceduli začátek v 8 hodin.

Na obou ambulancích máme v čekárnách kameru bez záznamu. Slouží zdravotní sestře pro lepší orientaci a pružnější komunikaci s pacienty.

Pacienti mívají na kožní ambulanci různá přání. Většinou jsou přání poměrně skromná, například aby lokální přípravek nebyl mastný nebo naopak aby mastný byl. Pro netradiční přání jsme nedávno u nového pacienta telefonovali do lékárny, kterou si vybral. Paní magistře jsem vysvětlila, že přijde nejprve s papírkem, kde budou napsány názvy (více možností) lokálních přípravků pro jednotlivé oblasti (obličej, trup a končetiny). Diagnóza umožňovala výběr z více lokálních přípravků při stejném předpokládatelném léčebném efektu. Pacient měl se sebou kyvadlo (závažíčko na šňůrce) a potřeboval si nejprve v lékárně přípravek ověřit, jak na přípravek kyvadlo zareaguje. Udával totiž, že pokud kyvadlo nebude správně reagovat, lék natírat nemůže. Dosud jsem se s tímto přáním nesetkala, ale bylo to jen minutové zdržení a podařilo se „naštěstí“ v každé kategorii najít aspoň jeden přípravek, který pacientovi vyhovoval. Teprve následně bylo napsáno na recept.

Do obtížné situace se často dostává zdravotní sestra. Jen pro ilustraci jedna ze situací. Přišla si pro recept mladá paní s rakovinou. V souvislosti s chemoterapií byla oslabená a velmi ohrožená i běžnou infekcí, proto nesmí čekat mezi ostatními lidmi. Nesmíme říci, tato paní má rakovinu, proto má přednost. Sestřička řekla pouze, že tato paní má přednost. Nemocná paní byla pak pro malé zdržení vystavena slovním útokům a pak byly tyto útoky směřovány i proti zdravotní sestře.

Také se nám stává, že pacient čeká půl hodiny a vytýká nám, že čekal dvě hodiny. 

Moc přeji všem lékařům a zdravotním sestrám, aby si uchovali plamínek nadšení pro práci a lásku k lidem, i když se k nim někteří pacienti nechovají zrovna pěkně.

Přeji všem hodně tolerance, lásky a pochopení.

• Poslední aktualizace dne: 22. 11. 2019 •

©Ing. Petr Kunčar 2015-2019