Zpět na úvod

Virové bradavice

Kryosprej

Kryosprej se přikládá několik mm nad kůži.
Máme k dispozici trysky různých průměrů.

Bradavice patří mezi častá infekční (přenosná) onemocnění virového původu. Častěji se vyskytují u dětí. Viry bradavic způsobují nadměrný růst rohových buněk a zmnožení kožního vaziva. Mohou tvořit kdekoli na kůži. Jejich povrch je drsný, zrohovatělý. Někde (např. na rukou) spíše vystupují do výšky. Jinde, např. na šlapkách, to tak být nemusí.

Kryoterapie

Jednorázová tyčinka ponořená do nádoby s tekutým dusíkem
se následně přikládá na postižené místo.

Virové bradavice jsou infekční pro pacienta i jeho okolí. Pacient a další osoby se nesmí bradavic dotýkat. Mohlo by dojít k přenosu. Z tohoto důvodu proto také pacient s virovými bradavicemi nesmí navštěvovat bazény a sauny.

Léčba virových bradavic vyžaduje individuální přístup a aktivní spolupráci pacienta. Bradavice na různých místech těla a různého typu se léčí různými léčebnými postupy. Principem léčby je odstranění nebo poškození oblasti kůže, ve které se viry nacházejí. Většina přípravků na bradavice funguje na principu chemického poškození. K fyzikálním metodám patří kryoterapie neboli mražení tekutým dusíkem. U většiny pacientů se kombinuje domácí léčba (v lékárně volně prodejné přípravky nebo přípravky na recept) s mražením tekutým dusíkem v ordinaci kožního lékaře. Pacient se průběžně domlouvá s lékařem, po jaké době má opět přijít na další mražení (např. po 2-3 týdnech). V této době pacient sám doma aplikuje domácí léčbu:první dny antibiotickou mast a pak následně přípravek z lékárny do dalšího mražení u lékaře nebo doléčí doma.

Virové bradavice u dětí a tekutý dusík.

Kryoterapie

Trochu to pálí, ale myslela jsem, že to bude mnohem horší.
Mamka se bála víc než já.

Nejčastěji na ambulanci mrazíme virové bradavice dětí ( letáček ke stažení). Jedná se ve většině případů o opakovaná ošetření, kdy se pomocí kryospreje nebo jednorázovou vatovou tyčinkou, těsně před tím ponořenou do termosky s dusíkem, přenáší na postižené oblasti kůže chlad. Konkrétně u školáků mohu ve většině případů konstatovat, že se pacienti poprvé trochu bojí, ale pak zjistí, že to vlastně není nic hrozného. Prožívání bolesti je v každém případě individuální, ale u bolesti je významná psychická složka, kterou je možno příznivě ovlivnit. Tekutý dusík dokonce sám ovlivňuje (snižuje) citlivost kůže.

Velmi často slýchám od školních dětí větu, že myslely, že to bude strašně bolet a ono to vlastně jen studí, pálí. Když pak chodí opakovaně, tak jsou to ve většině případů skvěle spolupracující pacienti. (Pro ošetření tekutým dusíkem je také důležité, aby se během mražení nehýbalo ošetřovanou končetinou).

Mražení bradavic

Když tou nohou nebudu hýbat,tak to bude trvat kratší dobu.
Vyzkoušela jsem, jak se leží na lehátku, to se mi líbí.

Mám zkušenost, že v přítomnosti rodičů reaguje někdy školák účelově „bolestivě“ , ale když jde na mražení sám (rodič čeká ve vedlejší místnosti nebo v čekárně), tak je během mražení tento stejný dětský pacient „v pohodě“. Během mražení si čte nebo si něco prohlíží v mobilu nebo jen tak leží nebo si povídá.

Dítěti velmi pomůže, když rodič předem dítěti vysvětlí, že je v jeho zájmu se bradavic zbavit a současně ho připraví na to, že to bude sice trošku bolet, studit, pálit, ale nebude to nic hrozného.

Nejde se do ordinace proto, aby mu někdo „ubližoval“, ale aby mu pomohl se zbavit něčeho, co bolí, překáží, co se může přenést na další místa (pohl. orgány, obličej), co není hezké, za co se stydí.

Dětem ve většině případů bradavice opravdu vadí a zbavit se jich chtějí! Pro rodinu jsou navíc děti s bradavicí rizikem, že se tato infekce přenese i na další členy rodiny. Léčba virových bradavic vyžaduje spolupráci včetně domácího ošetřování, které je individuální.

Jak nezapomenout na domácí ošetřování?

Je výhodné „nastražit“ přípravek na ošetřování na místo, které je každý večer vidět, např. vedle kartáčku na zuby aj. Jednoznačně nejúspěšnější způsob, jak nezapomenout, je nastavit si vyzvánění do mobilu na večerní hodinu těsně před spaním, ale provádět ošetření až po osprchování. V případě bradavic na rukou aplikovat až po vyčištění zubů, aby se pak po nanesení léku již ruce nenamáčely.

Jak aplikovat domácí léčbu?

Léky na bradavice nanášet pouze na bradavice, nikoli na okolní zdravou kůži nebo na oblečení. (Pokud by se např. kyselina mravenčí dostala na oblečení a pacient by toto oblečení několik dní nosil na sobě, mohla by vzniknout popálenina). Ihned po ošetření je třeba přípravek důkladně zašroubovat a dát na místo mimo dosah malých dětí. Lék na bradavice je třeba nanášet velmi opatrně a při dostatečném osvětlení ošetřované plochy, která musí být ve vodorovné poloze. U některých pacientů se musí ošetřovat jednotlivá místa postupně, aby vždy byla pozice bradavic horizontálně.  Lék po nanesení je potřeba nechat zaschnout více minut. Před každým dalším ošetřením (následující den) je třeba odstranit předchozí nános a s tím i horní části bradavic. Velmi důležité je také průběžné odstraňování rohové vrstvy. Používají se k tomu např. nově zakoupené nůžky, které je třeba nějak označit, např. přivázat mašličku, aby někdo omylem nepoužil tyto nůžky na něco jiného. Po každém ošetření a před novým ošetřením je třeba nůžky očistit a desinfikovat a po vyléčení nůžky vyhodit.

Jak je možné podpořit léčbu bradavic celkově?

Hlíva ústřičná je nejvíce doporučovaný přípravek pro dospělé a děti. Je možno zakoupit v lékárně ve formě tablet a užívat dle návodu. Navíc je možno užívat zinkové tablety (dle návodu - tyto jsou vhodné u dětí od určitého věku). V případě rozsáhlého a velmi úporného postižení se zvažuje také celková léčba předepsaná lékařem imunologem.

Léčba bradavic je běh na dlouhou trať (týdny, měsíce). Je třeba mít trpělivost a pozitivní přístup. Dotazy průběžně konzultujte s lékařem.

Text na tento stránce je možno stáhnout ve formátu PDF.

Návod na ošetřování ve formátu PDF

• Poslední aktualizace dne: 22. 9. 2023 •

MUDr. Lenka Kunčarová