Zpět na úvod

Nadměrně suchá kůže, atopická dermatitida

Řada žen i mužů trpí problémem nadměrně suché, výrazně citlivé nebo svědivé kůže s občasnými velmi mírnými nebo i výraznými ekzémovými projevy. Někteří se léčí u kožního lékaře (nejčastěji s diagnózou atopická dermatitida), další část se potýká s tímto stejným problémem sama, často netuší, že se jedná o atopickou dermatitidu.

Atopická dermatitida se ne vždy vyvine v plném rozsahu. Často se projeví pouze ohraničenými kožními změnami na různých částech těla (drsná, zarůžovělá, lehce se olupující ložiska na obličeji nebo končetinách, olupování očních víček nebo okolí úst, suché rty, praskající bříška prstů nohou a rukou a další projevy). Osoby s atopickou dispozicí mají mnohdy problém najít vhodnou kosmetiku, většina kosmetických přípravků vyvolává počet pálení nebo vznik vyrážek.

Atopická dermatitida

Je zánětlivé, svědivé kožní onemocnění ovlivňované celou řadou vnitřních i zevních faktorů včetně chladného zimního období. Někdy je nazývána atopický nebo konstituční ekzém. Atopická dermatitida má souvislost s atopií, přehnanou reakcí organismu na zevní a vnitřní změny. Atopie se vyskytuje také u dalších onemocnění (alergická rýma, astma).

Označení atopická je odvozeno od řeckého slova atopos (zvláštní, cizí). Pacient s atopickým ekzémem reaguje na běžné podněty a na rozličné látky z našeho prostředí zvláštním, mimořádným, nezvyklým způsobem (vyrážkou, svěděním kůže, oblastmi o něco bledšími než je okolí-pityriasis alba, aj.).

Atopická dermatitida se vyskytuje přibližně u 10-15 % obyvatelstva. Má tendenci nárůstu (pravděpodobně z důvodu zvýšení množství alergenů, se kterými se dostáváme do kontaktu). Projevy se mohou poprvé objevit v jakémkoli věku. U kojenců se první projevy objevují mezi 2. a 6. měsícem. Většinou se pak stav zlepšuje ve věku okolo 2 let, ve 3-4 letech projevy mizí nebo přecházejí do dalšího stádia. U dospívajících nebo mladších dospělých lidí jsou tyto problémy méně časté, avšak rovněž v tomto věku mohou vyrážky přetrvávat nebo se nově objevit v plném nebo omezeném rozsahu. Klinické projevy se mění dle věku.  Hlavním subjektivním příznakem společným pro tyto problémy je svědění. Současně může dojít k ovlivnění psychiky. Svědění může v některých případech ovlivnit i kvalitu spánku.

Klinické příznaky

Kojenecký ekzém - vyrážky se objevují hlavně na tvářích, čele, bradě, postupně také na končetinách a po těle. Jedná se o červené skvrny, velmi svědivé.

Dětský ekzém - vyrážky se objevují typicky v ohbích - pod koleny, v loketních jamkách, na zápěstích, kolem kotníků  na kůži krku, ložiska bývají na obličeji, na očních víčkách, kolem očí. Projevy již nejsou tak červené, spíše  jsou drsné - lichenifikované, velmi svědivé. Také se mohou, zejména po oslunění (většinou od začátku léta), objevovat nebo zvýrazňovat na kůži bělavé plošky (pityriasis alba). Nejčastěji se objevují na horních končetinách. Jsou o několik odstínů světlejší oproti okolní kůži (nikoli bílé úplně). Řešení světlých plošek-teprve v nadcházející sluneční sezóně. Velmi pozvolné vystavování kůže slunečnímu záření-například jen na 10-20 minut denně, zbytek dne nosit dlouhý rukáv nebo ochranné přípravky s faktorem SPF 25 a výše. Pityriasis alba je projevem atopie, která se zde projevuje tím, že v některých místech není kůže schopna tvořit rovnoměrně pigment. Většinou se projevuje u dospívajících dívek, po více letech může vymizet (normalizace stavu je častá). Do té doby se doporučuje velmi opatrně pozvolna vystavovat kůži slunečnímu záření.

Ekzém u dospívajících a dospělých - obličej  bývá postižen v oblasti kolem očí, úst, tváří, kůže na těle bývá suchá, často jsou projevy v ohybech projevy, typické jsou drsné projevy na rukou, tyto projevy mohou praskat, následně se do nich dostává infekce, která stav zhoršuje. U pacientů s ekzémem se také může objevit pylová rýma, zánět spojivek nebo astma.

ŘEŠENÍ ATOPICKÉ DERMATITIDY

Jedná se o  vyloučení nebo alespoň minimalizaci kontaktu s vyvolávajícími alergeny:

Léčebný přípravek

Přípravky 2DERM REHA - volně prodejné v lékárnách

  • Úprava domácího a venkovního prostředí s cílem vyloučení/omezení kontaktu s alergeny a dráždivými látkami: (stavební prach a některé stavební materiály, úklidové a prací a čistící prostředky, mýdla , nikl, roztoči, prach, srst domácích zvířat). Kontaktní alergeny nejsou vlastní příčinou atopického ekzému, ale mohou následně stav zhoršovat, často se vyvine kontaktní alergie, na příklad na parfémy, nikl, některé léčivé látky.
  • Kromě obecně známých potravinových alergenů: sója, ořechy, mandle, čokoláda, kakao, citrusové plody, ostré, kořeněné, kyselé potraviny, barvené limonády, alkoholické nápoje (někdy také vejce, mléko, obilí, ryby), existují další potraviny, které individuálně zhoršují stav. Jejich určení je však obtížné. Je třeba je vypozorovat. Jednou z možností pro ověření je eliminační dieta- přechodné vyloučení některých potravin. Dále se doporučuje vyváženost kyselinotvorných a zásadotvorných potravin pro udržení optimálního pH organismu. Ke kyselinotvorným potravinám patří patří např. káva, alkohol, černý čaj, perlivé nápoje, čokoláda, sladkosti, potraviny typu rychlé občerstvení, maso, masné výrobky, těstoviny, pečivo aj. Mezi zásadité potraviny patří např. syrová zelenina, syrové ovoce, brambory, avokádo, med, bylinkové čaje (také zelený čaj), aj.
  • Nepříznivě se mohou na kůži projevovat některé klimatické vlivy (zejména zima, mráz), změny teplot, vlhkost, stres, psychická zátěž, infekce (infekce dýchacích cest, celková infekční onemocnění). Naproti tomu slunce napomáhá remisím (dočasným úlevám - zlepšení, zhojení).  V případě slunění je potřeba řídit se pravidlem "Všeho s mírou".
  • Důležitá je správná volba povolání, koníčků a sportů (nadměrné pocení může kůži dráždit, k nevhodným povoláním patří kadeřník, číšník, kuchař, pekař, obráběč kovů, automechanik, zahradník). Velký význam má také vhodné oblečení - doporučuje se nošení prádla z přírodních materiálů, např. bavlna, praní vhodnými prostředky, hojné máchání prádla na konci praní.
  • Atopický ekzém může výrazně ovlivnit psychika. Patří mezi psychosomatická onemocnění. Dlouhodobé působení stresu i krátkodobý intenzívní stres mouhou toto onemocnění aktivovat nebo výrazně zhoršit stávající onemocnění.
  • Atopická dermatitida vyžaduje speciální péči. Suchá, drsná, olupující se kůže vyvolává svědění a podporuje vznik infekce. Narušená kožní bariéra usnadňuje průnik alergenů. Proto se doporučují přípravky, jejichž cílem je posílit tuto bariéru a současně působit proti suchosti kůže. Pravidelná promazávací péče výrazně zlepšuje funkci kůže a napomáhá řešit ekzémové projevy v monoterapii nebo v kombinaci s přípravky předepisovanými na recept (hlavními léčebnými přípravky na ekzém jsou lokální kortikoidy různého stupně účinnosti). Dále se při léčbě ekzémů používají na doplnění další lokální přípravky předepisované na recept, působí proti místní infekci, která druhotně postihuje postižené oblasti kůže, což stav výrazně zhoršuje. Smyslem léčby atopické dermatitidy je pokud možno zahojit projevy na kůži a zabránit potenciálním komplikacím.

Další a podrobnější informace jsou uvedeny v rubrice Doporučené odkazy: EKZÉM A ATOPIE

• Poslední aktualizace dne: 28. 5. 2023 •

• MUDr. Lenka Kunčarová •